Založ si blog

Kto je bojovník proti korupcii?

Korupcia je momentálne najhorúcejšou témou na slovenskej politickej scéne. Často sa hovorí o skorumpovanej vláde, súdoch, dokonca aj o prokuratúre. Všimnime si však, že väčšina týchto rečí sa šíri bez akýchkoľvek dôkazov. Človek, ktorý si vycapí na tričko „Fico chráni zlodejov“, si dnes myslí, že bojuje proti korupcii – no nebojuje. Kde nie sú dôkazy, tam sa pri dnešnom právnom systéme s korupciou jednoducho bojovať nedá. Kto sú teda tí bojovníci proti korupcii?

Nebudem tajiť, že ma táto myšlienka napadla v súvislosti s poslednou kauzou týkajúcou sa SNS a ministra školstva Plavčana. V rezorte školstva sa mali udiať udalosti, ktoré by v prípade dokázania viny boli absolútne neospravedlniteľné. V médiách sa samozrejme zdvihla vlna nespokojnosti a výziev na odvolanie Plavčana.

Ministra sa určite zastávať nejdem, lebo ak sú reči v médiách pravdivé, mohol by byť trestne stíhaný. No skúsme sa pozrieť na fakty súvisiace s týmto prípadom. Danko s Ficom sa rozhodli Plavčana pre tento moment podržať a či sa nám to páči alebo nie, zatiaľ naozaj neexistuje dostatočný dôvod na odvolanie tohto ministra. V tejto súvislosti som počúval najmä vyjadrenia premiéra Fica, ktoré, musím povedať, boli tentokrát celkom trefné. Oznamovatelia korupcie totižto neoznámili korupciu s cieľom bojovať proti nej, ale z hnevu, že sa nestali jej súčasťou a zisky im tým pádom uchmatol niekto iný.

Firma Prefa Alfa je typickým príkladom firmy, ktorá pokus o korupciu nahlásila len z hnevu, nie z presvedčenia. Prvým zádrhelom je absencia relevantných dôkazov, ktoré by nie len uľahčili ale aj zrýchlili vyšetrovanie. Druhým je načasovanie. Firma totižto nenahlásila korupciu hneď, ale až po oznámení výsledku súťaže, ktorú prehrala. Z toho vyplýva možnosť, že firma v skutočnosti na korupčné podmienky pristúpila, ale urobil to aj niekto iný – pre sprostredkovateľa možno výhodnejšie.

Medzi bojovníkov proti korupcii teda nepatrí ani klamárka Hlávková, ani Suchánek, ktorý podvod nahlásil len preto, lebo neuspela ním preferovaná firma, no a ani Matovič, ktorý viac rozpráva a šaškuje ako koná.

Členovia SNS majú čosi vpísané v DNA

11.08.2017

Ján Slota, Andrej Danko – asi je to naozaj úplne jedno. S tým rozdielom, že za Slotu sme sa dožili aspoň kúsku srandy. SNS sa nedá uprieť snaha, ale kauzy tejto strany reálne prevyšujú hocijaké viac »

Dankove koaličné zlyhanie?

07.08.2017

Predseda NR SR a SNS Andrej Danko sa dnes rozhodol vypovedať koaličnú zmluvu. O nesprávnosti jeho rozhodnutia ho asi radšej nepresviedčali ani v samotnej SNS, keďže je možné, že si v spoločných viac »

OĽaNO si uvedomuje, že musí variť z vody

26.07.2017

OĽaNO je hnutím s jedinečným postavením v rámci politického spektra. Je to snáď jediný politický subjekt bez akéhokoľvek odborného zázemia. Z tohto hľadiska im vlastne konkuruje už len viac »

diaľnica, D3, cestár

Diaľnica D3 uviazla pri Kysuckom Novom Meste

21.08.2017 08:00

Výstavba diaľnice D3 nenapreduje podľa predstáv obyvateľov regiónu. Kritická dopravná situácia je v okolí Kysuckého Nového Mesta, kde štvorprúdovka chýba.

Barcelona, útok v barcelone,

Barcelona mala šťastie v nešťastí

21.08.2017 07:21

Keby vyšlo všetko tak, ako si teroristi naplánovali, potom nedeľná zádušná omša v barcelonskej katedrále Sagrada Familia sa nemusela konať.

Americký torpédoborec John S. McCain

Americký torpédoborec sa zrazil s tankerom, desať mužov chýba

21.08.2017 05:06, aktualizované: 06:13

Po zrážke amerického torpédoborca s ropným tankerom sa zranilo päť amerických námorníkov, desať je nezvestných.

práca, kuchyňa. kuchár, zamestnanie, profesia

Čerstvosť dostáva na frak. Štát mení pravidlá hry

21.08.2017 00:00

Kauza holandských fipronilových vajec odkrýva, ako funguje moderné verejné stravovanie. Čerstvosť, jeden z princípov kvalitných jedál, dostáva na frak.

matuskonecny

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 27
Celková čítanosť: 51169x
Priemerná čítanosť článkov: 1895x

Autor blogu

Kategórie