Založ si blog

Denník SME lobuje za sponzorov Globsecu

Po prečítaní jedného z minulotýždňových vydaní denníka SME podľa mojej mienky existuje celkom jasné podozrenie, že tento denník nenápadne podsúva chcený výsledok obstarávaní v rezorte obrany. Škoda len, že sa nejedná o výsledok „chcený“ z pohľadu verejnosti, ale „chcený“ z pohľadu konkrétnej biznisovej skupiny na rezorte obrany. Konkrétne sa jedná o článok Petra Kováča s názvom „Nákupy pre armádu sa zasekli. Gajdoš sľubuje radary tento rok“. Autorove tvrdenia v článku skombinované s vyjadreniami spriateleného analytika dávajú celkom jasný obraz o predurčenej úlohe tohto článku – obhajovať jeden z divných obchodov na ministerstve. Za týmto všetkým má stáť Ján Hoľko – človek, o ktorom sa hovorí, že v tichosti ovláda celé ministerstvo – no a celkom podstatným je na tom fakt, že tento človek je blízkym človekom Andreja Danka, s ktorým založil rodinnú firmu. Na ministerstve sa pri tom všetkom ešte aj odohráva súboj medzi spomínaným Jánom Hoľkom a skupinou okolo štátneho tajomníka Róberta Ondrejcsáka.

Aby som sa však dostal naspäť k článku: jeho úvod sa koncentruje na modernizačné nákupy na ministerstve (napríklad dopravných lietadiel Spartan a stredných vrtuľníkov Black Hawk). Ďalej sa v článku hovorí o ďalšom podstatnom medzinárodnom tendri na obstaranie 3D radarov, ktoré by mali nahradiť tie súčasné – radary P-37 ruskej výroby. P-37-čky sa pri tom stali nočnou morou nie len samotného ministra Gajdoša, ale aj celého velenia Vzdušných síl OS SR. Obstarávanie trvá celkom dlho a popravde by už bolo na mieste, keby bolo ukončené čo najskôr. No a keď spomíname biznis, nemôže chýbať bezpečnostný analytik Jaroslav Naď. Ten predpokladá určité problémy pri uzatváraní tejto súťaže a považuje za veľmi dôležité, aby toto uzatvorenie ministerstvo dostatočne odkomunikovalo so zúčastnenými firmami, ktoré vraj mohli pochybovať o podmienkach, za ktorých sa prihlasovali do súťaže. Naď by o tomto pri tom naozaj mohol vedieť viac, ako by sa nám zdalo na prvý pohľad. Nie len, že to je riaditeľ Slovak Security Policy Institute (SSPI) a kamarát štátneho tajomníka Ondrejcsáka, ale pôsobil aj v rámci inštitúcii Globsecu. A to sa teraz rozprávame presne o tom istom Globsecu, ktorý má za jedného z najväčších partnerov firmu BAE Systems. Pokiaľ v tom doteraz nevidíte žiadny súvis, tak sľubujem, že vám ho práve odkrývam. BAE Systems je totižto akousi „zhodou náhod“ zároveň aj dodávateľom spomínaných 3D radarov a donorom Naďovho SSPI. Je teda samozrejmé, že sa Naď musí vyjadriť k tendru, ak v ňom má aj vlastné záujmy. Určite sa mu nepáči, že firma BAE Systems v poslednej fáze súťaže ešte stále musí súperiť s tromi ďalšími firmami a je možné, že sa Naď presne z tohto dôvodu snaží celú súťaž spochybniť.

Zaujímavým je aj pohľad na obchod so stíhačkami. Tie sa ministerstvo rozhodlo nakoniec nakúpiť (namiesto prenájmu). Ministerstvo by podľa SME malo mať na stole ponuky na kúpu švédskych gripenov (ktoré sa mali pôvodne prenajímať), amerických F-16 a ruských MiG-29. Ruská cesta je v tomto obchode vzhľadom na slovenskú orientáciu v rámci medzinárodných vojenských inštitúcii v podstate nerealizovateľná. Zaujímavejší je však pohľad na obsah denníka SME v okolí tohto článku. „Veľmi nenápadne“ bol totižto na rovnakej dvojstrane umiestnený aj rozhovor s generálnym riaditeľom Saabu, ktorý v rozhovore tvrdí, že gripeny je firma schopná dodať kľudne aj v priebehu 18 mesiacov. Americká strana však v rámci „objektivity“ denníka SME priestor vyjadriť sa vôbec nedostala. No a ako sa čoskoro ukázalo, aj toto dáva v konečnom dôsledku význam. Stačí sa pozrieť na spomínaných obchodníkov s vplyvom na rezort obrany a spoločnosti, inštitúcie a firmy, okolo ktorých sa pohybujú. Odhaľuje sa nám sponzorské prepojene medzi firmou Saab, Globsecom a SSPI – a sme doma. Jedná sa teda o veľmi podobný prípad ako BAE Systems. Je teda logické očakávať, že niekomu zo zákulisia záleží na tom, aby slovenský vzdušný priestor strážili práve švédske gripeny.

Článok Petra Kováča ale ešte pokračuje, aj keď od tohto momentu už naozaj veľmi nešťastne a nápadne. Autor totižto ďalej prezentuje vyjadrenie „nezávislého“ bezpečnostného analytika. „Potrebujeme dokončiť staré veci, ktoré sú už rozbehnuté a až potom začínať ďalšie“. S informáciami, ktoré som vám na predchádzajúcich riadkoch poskytol, je viac menej jasné, že tieto veci potrebuje dokončiť najmä biznisové pozadie a nie občania tejto krajiny ani jej vojaci.

Nedostatok vyváženosti a objektivity, tak ako aj novinárskej etiky, je v tomto článku viac ako viditeľný – ale riešenie už nechám na vyšších predstaviteľov denníka SME (aj keď si myslím, že veriť v riešenie zo strany vedenia denníka SME by bolo až moc naivné). Netreba zabúdať ani na fakt, že účelové informovanie, ovplyvňovanie verejnej mienky a komunikácia medzi politikmi a ich mediálnymi poskokmi sú už dnes na Slovensku dostatočne odhalenými okolnosťami.

OĽaNO si uvedomuje, že musí variť z vody

26.07.2017

OĽaNO je hnutím s jedinečným postavením v rámci politického spektra. Je to snáď jediný politický subjekt bez akéhokoľvek odborného zázemia. Z tohto hľadiska im vlastne konkuruje už len viac »

Chudáci a zúfalci na sociálnych sieťach

14.07.2017

Dovolil som si požičať toto pomenovanie, ktoré zaznelo z úst premiéra v nedávno uverejnenom videu. O tom, že kto konkrétne nič neberie s nadhľadom, by sa dalo aj v tomto prípade naozaj polemizovať. viac »

Premiérov list prezidentovi UEFA je na mieste

29.06.2017

Aj keď sa musím priznať, že zasahovanie politikov do športu príliš nemusím. V tomto prípade som premiérov list akosi prirodzene ocenil. Má to hneď niekoľko dôvodov, aj keď je pravda, že viac »

Theresa Mayová

Brexit a možné clá Britániu prudko spomalia

27.07.2017 16:00

Britov čakajú po brexite roky prudkého spomalenia ekonomiky. Ekonomický dosah pocítia aj Európania, najmä ak sa po brexite opätovne zavedú clá na tovary.

Samsung, Q7, QLED

Samsung vykázal rekordný zisk

27.07.2017 15:20

Samsung za apríl až jún vykázal rekordný zisk. Boom v odvetví pamäťových čipov prispel k rastu čistého zisku juhokórejskej firmy na 9,7 miliardy USD.

Milan Belica

Smer rokuje pred regionálnymi voľbami o koalícii so SNS a Mostom-Híd

27.07.2017 15:05

Strana Smer nechce, aby sa v Nitre zopakoval scenár z Banskobystrického kraja.

Ľubomír Okruhlica

Okruhlica: Až 85 percent alkoholikov trpí pred začiatkom liečby depresiou

27.07.2017 14:25

Po roku od začatia liečby klesá počet ľudí s touto duševnou chorobou na 26 percent, uviedol riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

matuskonecny

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 47236x
Priemerná čítanosť článkov: 1968x

Autor blogu

Kategórie