Založ si blog

Premiérov list prezidentovi UEFA je na mieste

Aj keď sa musím priznať, že zasahovanie politikov do športu príliš nemusím. V tomto prípade som premiérov list akosi prirodzene ocenil. Má to hneď niekoľko dôvodov, aj keď je pravda, že je veľmi ťažké povedať, v čom je toto zasiahnutie politiky do športu iné.

V hlave ma však napadlo zopár vecí. Šport je šport a politika je politika. Športovci majú športovať a som len veľmi nerád, keď sa politici snažia zasahovať do športu ako takého. Pokiaľ by premiér napísal talianskemu trénerovi reprezentácie do 21 rokov, nebolo by to v poriadku. Buďme k sebe ale úprimní a povedzme si, že vedenie UEFA a jej prezident má bližšie k označeniu „politik“ ako „športovec“. Preto je do istej miery určite akceptovateľné, že s ním premiér krajiny, s ktorou tento rok dve futbalové veľmoci vybabrali, komunikuje.

Samozrejme, treba v širokej miere akceptovať taktiku oboch celkov, no v tom nie je ten zásadný problém – v taktike určite nie. Tú si môže každé mužstvo slobodne vybrať – napr. je známe, že talianske tímy kladú dôraz na defenzívu, zatiaľ čo španielske skôr na ofenzívu. Problém by som však videl v opodstatnenej domnienke, že sa tímy na danom výsledku 1:0 pre Taliansko dohodli. V tomto prípade je už na mieste žiadať prešetrenie a čím väčšia autorita na to bude tlačiť, tým lepšie.

Nejde o to, aby sa tu teraz niečo rušilo, menilo alebo vracalo späť v rámci končiacich sa ME do 21 rokov. Ide skôr o to, aby sa UEFA poučila do budúcna. Systém turnaja možno nie je tak nešťastný, ako si veľa ľudí myslí. Dáva to zmysel, ale posledné zápasy skupín by sa museli hrať naraz naprieč všetkými skupinami. Inak vzniká výhoda pre tie tímy, ktoré dohrávajú neskôr.

Na koniec tohto krátkeho príspevku sa vrátim k premiérovi. Je oveľa menej škodné, keď sa premiér vyjadrí k určitej krivde, ktorá pravdepodobne presiahla dianie na ihrisku, ako keď široké spektrum prozápadných činiteľov zneužíva šport na to, aby očiernilo napríklad Rusko. V športe sa dejú krivdy a šport nebýva spravodlivý. Ale je smutné, že ako sa šport politizuje v súvislosti s nadchádzajúcimi MS vo futbale v Rusku, alebo ako sa veľmi prudko politizoval v prípade vylúčenia ruských atlétov z posledných OH na základe len veľmi slabo prešetreného podozrenia zo štátneho dopingového systému – toto sú príkladu neopodstatneného a hrubého zasahovania politiky do športu. Je ale veľmi zaujímavé, že to ľuďom vadí oveľa menej ako nejaký premiérov list.

OĽaNO si uvedomuje, že musí variť z vody

26.07.2017

OĽaNO je hnutím s jedinečným postavením v rámci politického spektra. Je to snáď jediný politický subjekt bez akéhokoľvek odborného zázemia. Z tohto hľadiska im vlastne konkuruje už len viac »

Chudáci a zúfalci na sociálnych sieťach

14.07.2017

Dovolil som si požičať toto pomenovanie, ktoré zaznelo z úst premiéra v nedávno uverejnenom videu. O tom, že kto konkrétne nič neberie s nadhľadom, by sa dalo aj v tomto prípade naozaj polemizovať. viac »

Denník SME lobuje za sponzorov Globsecu

04.07.2017

Po prečítaní jedného z minulotýždňových vydaní denníka SME podľa mojej mienky existuje celkom jasné podozrenie, že tento denník nenápadne podsúva chcený výsledok obstarávaní v rezorte viac »

Theresa Mayová

Brexit a možné clá Britániu prudko spomalia

27.07.2017 16:00

Britov čakajú po brexite roky prudkého spomalenia ekonomiky. Ekonomický dosah pocítia aj Európania, najmä ak sa po brexite opätovne zavedú clá na tovary.

Samsung, Q7, QLED

Samsung vykázal rekordný zisk

27.07.2017 15:20

Samsung za apríl až jún vykázal rekordný zisk. Boom v odvetví pamäťových čipov prispel k rastu čistého zisku juhokórejskej firmy na 9,7 miliardy USD.

Milan Belica

Smer rokuje pred regionálnymi voľbami o koalícii so SNS a Mostom-Híd

27.07.2017 15:05

Strana Smer nechce, aby sa v Nitre zopakoval scenár z Banskobystrického kraja.

Ľubomír Okruhlica

Okruhlica: Až 85 percent alkoholikov trpí pred začiatkom liečby depresiou

27.07.2017 14:25

Po roku od začatia liečby klesá počet ľudí s touto duševnou chorobou na 26 percent, uviedol riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

matuskonecny

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 47235x
Priemerná čítanosť článkov: 1968x

Autor blogu

Kategórie