Založ si blog

Zrušenie nezrušiteľných Mečiarových amnestií ako spoločenská objednávka

Jednoducho povedané,  prispôsobili  sme si Ústavu, aby to šlo. Lebo spoločnosť chcela, lebo opozícia chcela, lebo prezident Kováč zomrel, lebo prezident Kiska to uviedol ako svoju politickú požiadavku a najmä, lebo film ÚNOS bol „náhodou“ správne načasovaný. A tak koalícia urobila všetko pre to, aby spoločenská objednávka bola vypočutá.  Ale za akú cenu…?

Zrušenie amnestií z roku 1998 zastupujúcim prezidentom Mečiarom podľa ústavných zákonov ešte pred par mesiacmi nebolo možné. A aj napriek tomu, že celá spoločnosť amnestie Mečiara odsudzuje, konal v danom čase v súlade so zákonmi tejto krajiny. I keď gaunersky a vysoko amorálne. A keby sme nechceli porušiť princípy právneho štátu vykonaním zásahu do ústavného práva s pečaťou retroaktivity, ktoré sú v našich zemepisných šírkach samozrejmosťou, tento nebezpečný precedens sa stať nemohol.

Ale….keby bolo keby sa nekonalo.

To, že amnestie sú zrušiteľné bolo zrejme už z novely Ústneho zákona, ktorý bol pred cca 2 mesiacmi prijatý parlamentom. Osem z desiatich ústavných sudcov rozhodlo, že parlament zrušením Mečiarových amnestií neporušil Ústavu SR. Svojej úlohy sa chopili zodpovedne, rozhodli meritórne, nečakali alibisticky na márne uplynutie 60-dňovj lehoty. Rozhodnutie je konečné a nespochybniteľné.

Na rade je súd Bratislava III, teda sudca, ktorému bude pridelený spis, ten ho opráši  a bude študovať a študovať…lehotu nemá, možno aj rok, dva, tri… a bude to legitímne, keďže spis má asi 1 meter krát 1 meter ako sme sa dozvedeli z médií a ten v koho to bude aktuálne v záujme to nazve obštrukciou ešte zatiaľ neznámeho sudcu. A potom nariadi hlavné pojednávania. Ak náhodou nevráti kauzu späť na došetrenie prokurátorovi a ten môže došetrovať aj rok, dva, tri… legitímne samozrejme.

A výsluchy svedkov, dokazovanie, výpovede – to všetko bude musieť prebehnúť.  Oskar Fegyveres nepochybne príde, ako sa nechal počuť a isto si bude všetko do najmenších detailov pamätať. Po 22 rokoch.  Ostatné osoby môžu aj odmietnuť vypovedať, ak by tým sami sebe mohli privodiť trestné stíhanie.  Alebo si jednoducho nebudú nič pamätať. A obžalovaní môžu  oslobodení aj pre nedostatok dôkazov…

A aj prokurátor by mohol vziať späť obžalobu – ale to sa nestane, toto spoločenská a prezidentská objednávka neobsahuje.

Jáááj a k tomu všetkému bude potrebný starý Trestný poriadok , lebo konanie sa bude musieť konať podľa neho.

Nebude to také jednoduché ako hovorí populista Galko“ bleskovo došetriť, odsúdiť a do basy s nimi. Jeden za druhým nech tam čo najskôr napochodujú. Naša vlasť a jej občania si to zaslúžia“.

Ale nastal „správny“ čas použiť Mečiarove amnestie ako nástroj politického boja. Kedy nastane ďalší pokus nadväzujúci na tento precedens a kto bude za tým ukáže len čas. Lebo princípy právneho štátu porušené boli a to nám neumožňuje túto kapitolu dejín hrdo stavať na piedestál „víťazstva spravodlivosti“, lebo stojí na pošliapaných princípoch právneho štátu.

Možno to bude o 20 rokov napríklad Kotleba, alebo niekto rovnako nebezpečný.

Faktom však ostáva, že účelové samoamnestie sú zrušené a páchatelia budú čeliť spravodlivosti.

Tódovej mladík sa prekecol

19.06.2017

O opozičných, teda prepáčte, o študentských protestoch proti korupcii sa v článkoch a v blogoch hovorilo už veľa. Naposledy však nastala veľmi zaujímavá situácia, ktorú si všimlo len minimum viac »

Zinscenovaný pochod v 3 slovenských mestách

06.06.2017

Je neuveriteľné, kam až Andrej Kiska a Igor Matovič vedia zájsť v rámci svojej politiky. Cez psychické vydieranie sa kontinuálne dostávajú až k plateniu stredoškolákov za to, že protestujú viac »

Boj proti fašizmu myslí vážne len minimum politikov

19.05.2017

Boj proti fašizmu sa nám v politike ako programový bod rozmnožil natoľko, že bez neho takmer žiadna strana a žiadny politik nevstupujú do predvolebných bojov. Je jasné, že je tento programový viac »

francúzsky premiér, Manuel Valls

Francúzsky expremiér Valls opúšťa Socialistickú stranu

27.06.2017 10:35

Bývalý francúzsky premiér Manuel Valls opúšťa Socialistickú stranu. Oznámil to v rozhovore s rozhlasovou stanicou RTL.

Marian Kotleba, Kotleba, ľsns,

Za zákaz Kotlebovej strany ĽSNS je 68,5 percenta Slovákov, ukázal prieskum

27.06.2017 10:10

Strana ĽSNS Mariana Kotlebu by mala byť podľa 68,5 percenta Slovákov zakázaná.

Vladimír Mečiar

Prieskum: Ľudia vnímajú zrušenie Mečiarových amnestií pozitívne

27.06.2017 09:46

Takmer tri štvrtiny ľudí vnímajú pozitívne fakt, že Mečiarove amnestie zrušili.

volkswagen,  protest, štrajk,

OZ KOVO nepovažuje kolektívnu zmluvu vo Volkswagene za úspech

27.06.2017 09:30

Predseda OZ KOVO Emil Machyna síce podporil štrajkujúcich, ktorí požadovali vyššie mzdy, no výsledok vníma skepticky.

matuskonecny

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 40544x
Priemerná čítanosť článkov: 2027x

Autor blogu

Kategórie