Založ si blog

Zrušenie nezrušiteľných Mečiarových amnestií ako spoločenská objednávka

Jednoducho povedané,  prispôsobili  sme si Ústavu, aby to šlo. Lebo spoločnosť chcela, lebo opozícia chcela, lebo prezident Kováč zomrel, lebo prezident Kiska to uviedol ako svoju politickú požiadavku a najmä, lebo film ÚNOS bol „náhodou“ správne načasovaný. A tak koalícia urobila všetko pre to, aby spoločenská objednávka bola vypočutá.  Ale za akú cenu…?

Zrušenie amnestií z roku 1998 zastupujúcim prezidentom Mečiarom podľa ústavných zákonov ešte pred par mesiacmi nebolo možné. A aj napriek tomu, že celá spoločnosť amnestie Mečiara odsudzuje, konal v danom čase v súlade so zákonmi tejto krajiny. I keď gaunersky a vysoko amorálne. A keby sme nechceli porušiť princípy právneho štátu vykonaním zásahu do ústavného práva s pečaťou retroaktivity, ktoré sú v našich zemepisných šírkach samozrejmosťou, tento nebezpečný precedens sa stať nemohol.

Ale….keby bolo keby sa nekonalo.

To, že amnestie sú zrušiteľné bolo zrejme už z novely Ústneho zákona, ktorý bol pred cca 2 mesiacmi prijatý parlamentom. Osem z desiatich ústavných sudcov rozhodlo, že parlament zrušením Mečiarových amnestií neporušil Ústavu SR. Svojej úlohy sa chopili zodpovedne, rozhodli meritórne, nečakali alibisticky na márne uplynutie 60-dňovj lehoty. Rozhodnutie je konečné a nespochybniteľné.

Na rade je súd Bratislava III, teda sudca, ktorému bude pridelený spis, ten ho opráši  a bude študovať a študovať…lehotu nemá, možno aj rok, dva, tri… a bude to legitímne, keďže spis má asi 1 meter krát 1 meter ako sme sa dozvedeli z médií a ten v koho to bude aktuálne v záujme to nazve obštrukciou ešte zatiaľ neznámeho sudcu. A potom nariadi hlavné pojednávania. Ak náhodou nevráti kauzu späť na došetrenie prokurátorovi a ten môže došetrovať aj rok, dva, tri… legitímne samozrejme.

A výsluchy svedkov, dokazovanie, výpovede – to všetko bude musieť prebehnúť.  Oskar Fegyveres nepochybne príde, ako sa nechal počuť a isto si bude všetko do najmenších detailov pamätať. Po 22 rokoch.  Ostatné osoby môžu aj odmietnuť vypovedať, ak by tým sami sebe mohli privodiť trestné stíhanie.  Alebo si jednoducho nebudú nič pamätať. A obžalovaní môžu  oslobodení aj pre nedostatok dôkazov…

A aj prokurátor by mohol vziať späť obžalobu – ale to sa nestane, toto spoločenská a prezidentská objednávka neobsahuje.

Jáááj a k tomu všetkému bude potrebný starý Trestný poriadok , lebo konanie sa bude musieť konať podľa neho.

Nebude to také jednoduché ako hovorí populista Galko“ bleskovo došetriť, odsúdiť a do basy s nimi. Jeden za druhým nech tam čo najskôr napochodujú. Naša vlasť a jej občania si to zaslúžia“.

Ale nastal „správny“ čas použiť Mečiarove amnestie ako nástroj politického boja. Kedy nastane ďalší pokus nadväzujúci na tento precedens a kto bude za tým ukáže len čas. Lebo princípy právneho štátu porušené boli a to nám neumožňuje túto kapitolu dejín hrdo stavať na piedestál „víťazstva spravodlivosti“, lebo stojí na pošliapaných princípoch právneho štátu.

Možno to bude o 20 rokov napríklad Kotleba, alebo niekto rovnako nebezpečný.

Faktom však ostáva, že účelové samoamnestie sú zrušené a páchatelia budú čeliť spravodlivosti.

Členovia SNS majú čosi vpísané v DNA

11.08.2017

Ján Slota, Andrej Danko – asi je to naozaj úplne jedno. S tým rozdielom, že za Slotu sme sa dožili aspoň kúsku srandy. SNS sa nedá uprieť snaha, ale kauzy tejto strany reálne prevyšujú hocijaké viac »

Dankove koaličné zlyhanie?

07.08.2017

Predseda NR SR a SNS Andrej Danko sa dnes rozhodol vypovedať koaličnú zmluvu. O nesprávnosti jeho rozhodnutia ho asi radšej nepresviedčali ani v samotnej SNS, keďže je možné, že si v spoločných viac »

Kto je bojovník proti korupcii?

04.08.2017

Korupcia je momentálne najhorúcejšou témou na slovenskej politickej scéne. Často sa hovorí o skorumpovanej vláde, súdoch, dokonca aj o prokuratúre. Všimnime si však, že väčšina týchto viac »

diaľnica, D3, cestár

Diaľnica D3 uviazla pri Kysuckom Novom Meste

21.08.2017 08:00

Výstavba diaľnice D3 nenapreduje podľa predstáv obyvateľov regiónu. Kritická dopravná situácia je v okolí Kysuckého Nového Mesta, kde štvorprúdovka chýba.

Barcelona, útok v barcelone,

Barcelona mala šťastie v nešťastí

21.08.2017 07:21

Keby vyšlo všetko tak, ako si teroristi naplánovali, potom nedeľná zádušná omša v barcelonskej katedrále Sagrada Familia sa nemusela konať.

Americký torpédoborec John S. McCain

Americký torpédoborec sa zrazil s tankerom, desať mužov chýba

21.08.2017 05:06, aktualizované: 06:13

Po zrážke amerického torpédoborca s ropným tankerom sa zranilo päť amerických námorníkov, desať je nezvestných.

práca, kuchyňa. kuchár, zamestnanie, profesia

Čerstvosť dostáva na frak. Štát mení pravidlá hry

21.08.2017 00:00

Kauza holandských fipronilových vajec odkrýva, ako funguje moderné verejné stravovanie. Čerstvosť, jeden z princípov kvalitných jedál, dostáva na frak.

matuskonecny

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 27
Celková čítanosť: 51160x
Priemerná čítanosť článkov: 1895x

Autor blogu

Kategórie