Založ si blog

Václav Mika začal kampaň za verejné prostriedky

OTO je pravdepodobne najobľúbenejšia a jedna z najuznávanejších ankiet na televíznych obrazovkách. Keďže sa tam jedná o oceňovanie rôznych tvárí z verejnoprávnych a komerčných televízii, dá sa považovať za logické, že je program vysielaný na obrazovkách verejnoprávnej a veľmi objemne sledovanej RTVS.

Na prvý pohľad má táto anketa nulový súvis s nadchádzajúcou voľbou nového riaditeľa RTVS. Tento post nie je na politickej scéne jediným citlivým bodom týkajúcim sa RTVS. Všetci si pravdepodobne pamätáme menší rozkol v koalícii, ktorá narazila na názorové rozdiely v pohľade na výšku koncesionárskych poplatkov. V prípade voľby nového šéfa RTVS sa však jedná skôr o súboj medzi koalíciou a opozíciou. Tu si treba pripomenúť, že by bolo veľmi nevhodné, ak by súčasný riaditeľ RTVS zneužíval verejné zdroje (RTVS je z nich financovaná) na vlastnú propagandu. Je totižto celkom známa skutočnosť, že v prípade sympatií koalície voči nemu to má Václav Mika veľmi nahnuté.

Rozoberme si teda podrobnejšie zákulisie a priebeh ankety OTO 2016, aby sme kontinuálne nadviazali na predchádzajúci odstavec. RTVS poskytlo súkromnej spoločnosti APA priestor, za ktorý si v súkromných televíziách podobné spoločnosti platia naozaj veľké peniaze. Povedali by sme si, že dobre, RTVS prišla o poplatok za priestor, ktorý tejto agentúre poskytla. Realita je pravdepodobne ale ešte závažnejšia. RTVS nie len že poskytla priestor zdarma, no dokonca prispela agentúre APA na program 130 tisíc eur. Tu sa nám vynára závažná otázka – na čo RTVS prispieva agentúre, ktorá má naozaj veľké prostriedky od množstva sponzorov, ktorí na program prispeli a zároveň má ročný obrat 820 tisíc eur? (zdroj: Finstat) Je verejným tajomstvom, že za takéto akcie sa zadávateľom ( v tomto prípade RTVS) vyplácajú nemalé provízie. Zjednodušene povedané nenabalí sa len súkromná agentúra, môžu to byť aj ľudia z televízie a jej okolia.

Prvý problém súvisí s tým, že sa jedná o verejnoprávnu televíziu. Vyššie uvedené fakty teda usvedčujú RTVS z dotácie súkromníka za štátne peniaze. Jedná sa pri tom o dotáciu, ktorá nepriniesla nič pozitívneho pre verejnosť, ale len pre daného súkromníka, poprípade ešte pre riaditeľa RTVS súkromne – čím sa dostávam k druhému problému.

Druhý problém spočíva v skrytom zmysle programu OTO 2016. Program totižto v konečnom dôsledku nebol len o odovzdávaní cien, ale taktiež o prezentácii Václava Miku pred voľbou riaditeľa RTVS. Najkonkrétnejšie sa jednalo o reklamu nového účtu na sociálnej sieti Facebook, ktorý si Mika zriadil. Na tomto mieste je vhodné uviesť zopár citácii, ktoré hovoria samé za seba.   

Dušan Gabáni hovoril počas večera o Mikovi napríklad ako o úžasnom moderátorovi so schopnosťou uplatniť sa na každom poste. Sajfa poznamenal, že Mika je od dnešného dňa na facebooku. Iní propagovali Mikove internetové aktivity svojsky s poukázaním na nickname Václav63. Prišli dokonca aj ponuky na facebookove priateľstvo a Adela si neodpustila oslovenie riaditeľa pri príležitosti prerieknutia sa a urobenia malej reklamy obchodnej sieti Lidl. Sajfa potom ešte raz pripomína Mikov facebook, aby sme náhodou nezabudli a Adela ešte raz hovorí o facebooku – jednoducho náhoda, nie?

Záverom treba skonštatovať, že v televízii existuje naozaj veľký priestor nabaliť sa. Pohybujú sa okolo vás rôzne produkčné firmy z externého prostredia, ktoré sú ochotné dohodnúť sa s vami na všeličom, len aby obohacovali svoj biznis. V tom momente je už len na vás, či ich zmietnete zo stola, alebo či sa zachováte tak ako sa zachovalo vedenie RTVS v prípade ankety OTO 2016.

OĽaNO si uvedomuje, že musí variť z vody

26.07.2017

OĽaNO je hnutím s jedinečným postavením v rámci politického spektra. Je to snáď jediný politický subjekt bez akéhokoľvek odborného zázemia. Z tohto hľadiska im vlastne konkuruje už len viac »

Chudáci a zúfalci na sociálnych sieťach

14.07.2017

Dovolil som si požičať toto pomenovanie, ktoré zaznelo z úst premiéra v nedávno uverejnenom videu. O tom, že kto konkrétne nič neberie s nadhľadom, by sa dalo aj v tomto prípade naozaj polemizovať. viac »

Denník SME lobuje za sponzorov Globsecu

04.07.2017

Po prečítaní jedného z minulotýždňových vydaní denníka SME podľa mojej mienky existuje celkom jasné podozrenie, že tento denník nenápadne podsúva chcený výsledok obstarávaní v rezorte viac »

Theresa Mayová

Brexit a možné clá Britániu prudko spomalia

27.07.2017 16:00

Britov čakajú po brexite roky prudkého spomalenia ekonomiky. Ekonomický dosah pocítia aj Európania, najmä ak sa po brexite opätovne zavedú clá na tovary.

Samsung, Q7, QLED

Samsung vykázal rekordný zisk

27.07.2017 15:20

Samsung za apríl až jún vykázal rekordný zisk. Boom v odvetví pamäťových čipov prispel k rastu čistého zisku juhokórejskej firmy na 9,7 miliardy USD.

Milan Belica

Smer rokuje pred regionálnymi voľbami o koalícii so SNS a Mostom-Híd

27.07.2017 15:05

Strana Smer nechce, aby sa v Nitre zopakoval scenár z Banskobystrického kraja.

Ľubomír Okruhlica

Okruhlica: Až 85 percent alkoholikov trpí pred začiatkom liečby depresiou

27.07.2017 14:25

Po roku od začatia liečby klesá počet ľudí s touto duševnou chorobou na 26 percent, uviedol riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

matuskonecny

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 47246x
Priemerná čítanosť článkov: 1969x

Autor blogu

Kategórie