Založ si blog

Manipulácia, vypaľovanie a vysoké zárobky v podaní niektorých slovenských analytikov

Ak niekomu v rámci (ne)správnych kruhov stúpite na otlak, začne sa podľa toho správať. Aj to si mohla povedať moja známa Anna po tom, čo bol jeden z jej najvydarenejších blogov vymazaný z portálu SME bez vysvetlenia.

Pôvodne som nemal v pláne písať žiaden blog podobný tomuto. Prípad Anny mi však príde až natoľko absurdný, že som sa rozhodol ozvať. Anna momentálne píše knihu, ktorej jednotlivé útržky raz za čas uverejňuje prostredníctvom svojho blogu. Útržkom z piatej kapitoly s názvom „Chápadlá biznisového analytika“ však zjavne niekoho nahnevala natoľko, že využil svoje páky v SME, aby blog okamžite zmizol. Nuž, kto sa už niekedy spoznal v podobne nepríjemnom príbehu, asi figuranta Jara zo spomenutej kapitoly chápe. Ja však nie. Mám totižto za to, že aj správanie administrátora dostatočne vypovedá o pravdivosti a realite príbehu rozpovedaného v kapitole.  Vzhľadom na vyššie uvedené fakty som sa rozhodol, že vám ten príbeh prerozprávam.

Kapitola opisuje kariéru analytika Jara, ktorého základnou a skutočnou činnosťou je vyžmýkavanie bohatých firiem z peňazí. Na zastretie svojich aktivít používa svoj status nezávislého analytika, ktorý si postupne vytvoril v očiach verejnosti a médií. Samozrejme, Jarovi nechýbajú dobré presvedčovacie schopnosti a schopnosť vzbudzovať dôveru. Anna nám prostredníctvom Jara chcela ozrejmiť fungovanie a netransparentnosť niektorých predstaviteľov mimovládnych organizácii.

Jaro podniká v oblasti obrany a bezpečnosti, pri čom sa snaží o čo najlepší a najbližší vzťah s ministerstvom obrany, čo je jeden z jeho potenciálnych chlebodarcov. Sebadôvera a ambície sú niečím, čo nášmu Jarovi určite nechýba. Dá sa taktiež skonštatovať, že ide o politické ambície. Kto vie, možno je jeho cieľom aj ministerské kreslo – čas ukáže. Na druhej strane je určite spokojný aj s tým, čo má teraz. Biznis mu ide, povesť nezávislého analytika mu stále prislúcha a v médiách nie je vidieť ani náznak najmenšej pochybnosti o jeho osobe. Málokto tým pádom tuší, že aký predajný vie tento náš figurant byť.

Ak by aj nastalo na Jarovom účte obdobie útlmu, stačí využiť kontakty, uverejniť pár „vhodných“ vyjadrení a nanútiť tak sám seba ako nevyhnutného partnera. Je pri tom jasné, že za určité služby svojim priateľom bude odmenený, veď to je jeho hlavná motivácia. S jeho vplyvom v médiách však on sám zjavne spokojný nebol. Mal síce ich dôveru, ale pravdepodobne mu chýbalo väčšie prepojenie. Vyhliadol si teda sympatickú blonďatú novinárku, ktorá mu začala pomáhať v oblastiach, v ktorých to on sám potreboval. Medializácia teda v jeho kariére nabrala od tohto momentu úplne iný rozmer. Postupom času začal Jaro blondýnku pretláčať do blízkosti ministra, konkrétne za mediálnu riaditeľku – veď aj ona si za svoje služby zaslúži patričnú odmenu. Tento krok však nevyšiel a Jaro sa musel poobzerať po ďalších alternatívach pre svoju blondýnku. Nakoniec ju dostal do významnej IT firmy, ktorá je jedným z dodávateľov ministerstva. Dokonca musíme na tomto mieste skonštatovať, že sa jedná o naozaj známu firmu. Má totižto na konte jednu z najväčších káuz v oblasti vojenských komunikačných systémov v histórii SR. Jaro týmto pomohol sebe aj blondýnke. Pre svoju hru už v tomto momente využíval mediálnu podporu, tretí sektor, kontakty na ministerstve a významnú firmu. Trošku sa síce odkryla jeho maska nezávislého analytika, avšak aj napriek tomu jeho kariéra zotrvala na slušnom stupni.

Jarovi sa síce nepodarilo omotať si ministra okolo prsta, ale neberie to tragicky, nič nie je predsa do budúcnosti vylúčené. Na ministerstve mu síce ostávajú významné kontakty, ale Jaro vie, že si už musí dávať pozor. Dianie zatiaľ sleduje skôr z ústrania a to aj napriek tomu, že ho ľudia z jeho okolia poznajú skôr ako extrovertného experta s častými kritickými postojmi. Nejde však o náhodu, Jaro má svoje kroky ako vždy veľmi dobre premyslené. Nestratil reč, no nechce zbytočne kaziť momentálne dobré vzťahy medzi ministerstvom a biznisovým prostredím. Jednak nechce ohrozovať vlastné zisky a taktiež chce nechať svojich blízkych spolupracovníkov z ministerstva pracovať v kľude a bez rušivých elementov v podobe jeho vyjadrení.

V súvislosti s príbehom som si dodatočne spomenul na jedno nedávne vyjadrenie jedného z bezpečnostných analytikov v relácii RTVS Večera s Havranom. Ten počas relácie veľmi otvorene obhajoval úzku spoluprácu ministerstva obrany, ozbrojených síl a súkromného sektoru v podobe tzv. outsourcingu, teda v podobe zverovania rôznych úloh do rúk súkromného sektoru. Táto myšlienka je možno podľa niektorých z vás dobrá, ale v kontexte vyššie prerozprávaného príbehu to niečím smrdí.

Tu sa príbeh 5. kapitoly z pripravovanej knihy mojej známej Anny definitívne končí. Nie je to síce príjemná rozprávka na dobrú noc, ale možno je to dobré zrkadlo reality, o ktorej mnohí z nás veľa nevedia. Ako píše aj Anna, podobnosť so skutočnosťou môže byť ale čisto náhodná.

 

 

 

OĽaNO si uvedomuje, že musí variť z vody

26.07.2017

OĽaNO je hnutím s jedinečným postavením v rámci politického spektra. Je to snáď jediný politický subjekt bez akéhokoľvek odborného zázemia. Z tohto hľadiska im vlastne konkuruje už len viac »

Chudáci a zúfalci na sociálnych sieťach

14.07.2017

Dovolil som si požičať toto pomenovanie, ktoré zaznelo z úst premiéra v nedávno uverejnenom videu. O tom, že kto konkrétne nič neberie s nadhľadom, by sa dalo aj v tomto prípade naozaj polemizovať. viac »

Denník SME lobuje za sponzorov Globsecu

04.07.2017

Po prečítaní jedného z minulotýždňových vydaní denníka SME podľa mojej mienky existuje celkom jasné podozrenie, že tento denník nenápadne podsúva chcený výsledok obstarávaní v rezorte viac »

Theresa Mayová

Brexit a možné clá Britániu prudko spomalia

27.07.2017 16:00

Britov čakajú po brexite roky prudkého spomalenia ekonomiky. Ekonomický dosah pocítia aj Európania, najmä ak sa po brexite opätovne zavedú clá na tovary.

Samsung, Q7, QLED

Samsung vykázal rekordný zisk

27.07.2017 15:20

Samsung za apríl až jún vykázal rekordný zisk. Boom v odvetví pamäťových čipov prispel k rastu čistého zisku juhokórejskej firmy na 9,7 miliardy USD.

Milan Belica

Smer rokuje pred regionálnymi voľbami o koalícii so SNS a Mostom-Híd

27.07.2017 15:05

Strana Smer nechce, aby sa v Nitre zopakoval scenár z Banskobystrického kraja.

Ľubomír Okruhlica

Okruhlica: Až 85 percent alkoholikov trpí pred začiatkom liečby depresiou

27.07.2017 14:25

Po roku od začatia liečby klesá počet ľudí s touto duševnou chorobou na 26 percent, uviedol riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

matuskonecny

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 47242x
Priemerná čítanosť článkov: 1968x

Autor blogu

Kategórie