Založ si blog

Británia doplatila na politický systém

Ako to už všetci dobre vieme, demokracia má veľké výhody, no zároveň aj veľké nevýhody. Jednou z nich je uprednostňovanie vlastných politických cieľov pred tými, ktoré sú pre krajinu oveľa dôležitejšie. Myslím si, že týmto zásadne trpí aj Veľká Británia.

Ak by si bývalý britský premiér nepostavil pred voľbami kampaň na téme referenda, nemuselo vôbec prebehnúť. Zvolil zvláštnu stratégiu a to tvrdím najmä preto, že s vystúpením Británie z EÚ sám nesúhlasí a preto aj po referende odstúpil. V situácii, kedy bol zvolený na základe jedinej nosnej témy, referendum prebehnúť už jednoducho a jasne muselo.

Sám Cameron v ňom vystupoval ako jeden zo zástancov zotrvania Británie v EÚ. Bohužiaľ, našla sa kopa populistov, ktorí uvádzaním často klamlivých argumentov manipulovali masy. Myslím si, že po lepšom zvážení relevantných faktov by sa Briti takto nerozhodli, nemám ich za hlupákov, ale za inteligentný národ. Bohužiaľ, tu trochu zakopli.

Vývoj po referende už považujem takmer za zlý sen. Myslel som si, že tí, čo najviac vystupovali v prospech vystúpenia budú natoľko chlapmi, že prevezmú krajinu v tak komplikovanej situácii. Svojou neochotou obsadiť premiérsku stoličku však dokázali, že boli pripravení len na reči a nie na činy. Pravdepodobne ani len v kútiku duše nerátali s tým, že referendum dopadne v prospech vystúpenia.

Po jej nástupe sa mi Mayová pozdávala ako osoba na správnom mieste. Dnes už však musím skonštatovať, že tá osoba je asi zlý sen. Namiesto racionálneho prístupu zvolila zas len prázdny populizmus, ktorý bol dovtedy typický predovšetkým pre radikálov. Je mi ľúto, že klesla na ich úroveň. Najviac ma sklamala kritikou migrantov, ktorí prišli do Británie riadne pracovať a často robia tvrdo a na podradných miestach. Domnievam sa dokonca, že nebyť týchto „škodcov“, Británia by tieto pozície poriadne nevedela obsadiť.

V neposlednom rade treba oceniť dobrý prístup slovenskej vlády, ktorá sa snaží chrániť slovenských občanov v Británii do takej miery, do akej jej to dovoľujú jej kompetencie. Vzhľadom na zlý prístup Británie zároveň dúfam, že jej EÚ v rokovaniach nič nedaruje.

OĽaNO si uvedomuje, že musí variť z vody

26.07.2017

OĽaNO je hnutím s jedinečným postavením v rámci politického spektra. Je to snáď jediný politický subjekt bez akéhokoľvek odborného zázemia. Z tohto hľadiska im vlastne konkuruje už len viac »

Chudáci a zúfalci na sociálnych sieťach

14.07.2017

Dovolil som si požičať toto pomenovanie, ktoré zaznelo z úst premiéra v nedávno uverejnenom videu. O tom, že kto konkrétne nič neberie s nadhľadom, by sa dalo aj v tomto prípade naozaj polemizovať. viac »

Denník SME lobuje za sponzorov Globsecu

04.07.2017

Po prečítaní jedného z minulotýždňových vydaní denníka SME podľa mojej mienky existuje celkom jasné podozrenie, že tento denník nenápadne podsúva chcený výsledok obstarávaní v rezorte viac »

Theresa Mayová

Brexit a možné clá Britániu prudko spomalia

27.07.2017 16:00

Britov čakajú po brexite roky prudkého spomalenia ekonomiky. Ekonomický dosah pocítia aj Európania, najmä ak sa po brexite opätovne zavedú clá na tovary.

Samsung, Q7, QLED

Samsung vykázal rekordný zisk

27.07.2017 15:20

Samsung za apríl až jún vykázal rekordný zisk. Boom v odvetví pamäťových čipov prispel k rastu čistého zisku juhokórejskej firmy na 9,7 miliardy USD.

Milan Belica

Smer rokuje pred regionálnymi voľbami o koalícii so SNS a Mostom-Híd

27.07.2017 15:05

Strana Smer nechce, aby sa v Nitre zopakoval scenár z Banskobystrického kraja.

Ľubomír Okruhlica

Okruhlica: Až 85 percent alkoholikov trpí pred začiatkom liečby depresiou

27.07.2017 14:25

Po roku od začatia liečby klesá počet ľudí s touto duševnou chorobou na 26 percent, uviedol riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

matuskonecny

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 47249x
Priemerná čítanosť článkov: 1969x

Autor blogu

Kategórie