Založ si blog

Uplakaní podnikatelia

Podnikatelia patria dlhodobo k najnespokojnejšej skupine spomedzi občanov SR. Pri pohľade na iné európske krajiny mám ale prinajmenšom podozrenie, že to je viac v podnikateľskom zvyku vždy sa sťažovať a nie v zlej politike hospodárskej súťaže v jednotlivých štátoch.

Pokiaľ sa jedná o konkrétne slovenské čísla, tak podľa posledného prieskumu je len zlomok podnikateľov spokojných s hospodárskou politikou vlády, ktorú vedie premiér Robert Fico. Prieskum Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) ukázal, že sú podnikatelia najnespokojnejší od roku 1998, od kedy SOPK robí podobné prieskumy. Prieskum pravdepodobne odráža reálnu situáciu, avšak tá môže byť hodnotená prevažne subjektívnymi dojmami večne nespokojných podnikateľov.

Pokiaľ sa pozrieme na výsledky prieskumu podrobnejšie, zjavných je niekoľko neprehliadnuteľných faktov. Po prvé je zrejmé, že SOPK nepodalo komplexnú informáciu o metodike a o kritériách, ktoré hodnotila a na ktoré sa v konečnom dôsledku pýtala pred položením základnej otázky podrobnejšie. Je totižto ťažké určiť, čo si spoločnosť ako taká predstavuje pod dobrým podnikateľských prostredím, keďže ide o značne individuálne vnímanú kategóriu.

Ďalej je neopomenuteľné, že podnikatelia síce vedia odpovedať na otázku, či sú spokojní s hospodárskou politikou vlády s možnými odpoveďami áno/nie, no s otvoreným zdôvodnením svojej odpovede už majú problém. Preto by som výsledky osobne pripisoval z väčšej časti fakticky neustálej nespokojnosti podnikateľov ako reálne zlej hospodárskej politike vlády. Ak by bola hospodárska politika vlády naozaj zlá, nevyvíjala by sa väčšina makroekonomických ukazovateľov pozitívne.

V Európe naviac takmer nenájdete krajinu, kde by boli podnikatelia prevažne spokojní. Väčšinou majú pripomienky ku každému jednému opatreniu, ktoré sa ich týka. Za zlú považujú napríklad vyššiu minimálnu mzdu alebo zvyšujúcu sa administratívnu záťaž. Avšak predpokladom pre zníženie až zrušenie minimálnej mzdy je napríklad vysoká podnikateľská etika voči vlastným zamestnancom a ja sa pýtam: je aspoň tento predpoklad naplnený? Nie je.

OĽaNO si uvedomuje, že musí variť z vody

26.07.2017

OĽaNO je hnutím s jedinečným postavením v rámci politického spektra. Je to snáď jediný politický subjekt bez akéhokoľvek odborného zázemia. Z tohto hľadiska im vlastne konkuruje už len viac »

Chudáci a zúfalci na sociálnych sieťach

14.07.2017

Dovolil som si požičať toto pomenovanie, ktoré zaznelo z úst premiéra v nedávno uverejnenom videu. O tom, že kto konkrétne nič neberie s nadhľadom, by sa dalo aj v tomto prípade naozaj polemizovať. viac »

Denník SME lobuje za sponzorov Globsecu

04.07.2017

Po prečítaní jedného z minulotýždňových vydaní denníka SME podľa mojej mienky existuje celkom jasné podozrenie, že tento denník nenápadne podsúva chcený výsledok obstarávaní v rezorte viac »

Theresa Mayová

Brexit a možné clá Britániu prudko spomalia

27.07.2017 16:00

Britov čakajú po brexite roky prudkého spomalenia ekonomiky. Ekonomický dosah pocítia aj Európania, najmä ak sa po brexite opätovne zavedú clá na tovary.

Samsung, Q7, QLED

Samsung vykázal rekordný zisk

27.07.2017 15:20

Samsung za apríl až jún vykázal rekordný zisk. Boom v odvetví pamäťových čipov prispel k rastu čistého zisku juhokórejskej firmy na 9,7 miliardy USD.

Milan Belica

Smer rokuje pred regionálnymi voľbami o koalícii so SNS a Mostom-Híd

27.07.2017 15:05

Strana Smer nechce, aby sa v Nitre zopakoval scenár z Banskobystrického kraja.

Ľubomír Okruhlica

Okruhlica: Až 85 percent alkoholikov trpí pred začiatkom liečby depresiou

27.07.2017 14:25

Po roku od začatia liečby klesá počet ľudí s touto duševnou chorobou na 26 percent, uviedol riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

matuskonecny

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 47247x
Priemerná čítanosť článkov: 1969x

Autor blogu

Kategórie