Založ si blog

Rast platov je nezanedbateľný

Často sa v slovenskej politike stretávame s názormi, že sa pozitívne ekonomické výsledky krajiny nepretavujú do takých veličín, ktoré by mali priamy vplyv na blahobyt ľudí. Viaceré fakty však dokazujú, že je v takýchto slovách viac snahy o očiernenie vlády ako pravdy. Rastie minimálna aj priemerná mzda, ceny pri tom nerastú takmer vôbec, demografické tlaky v krajine prakticky neexistujú a pod. Ekonomická úroveň teda s určitosťou stúpa a kto hovorí opak, klame alebo zavádza.

Vráťme sa však k platom a ich rastu. Ten bol v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi počas posledného roka najvýraznejší za posledných 6 rokov. Nedá sa teda hovoriť o nejakom spätnom vývoji, keďže si máme za svoje platy možnosť kúpiť výrazne viac ako pred niekoľkými rokmi. Minimálna mzda by sa do konca tohto volebného obdobia mala začínať číslom 5 a priemerná mzda dosiahla v poslednom roku 920 eur v hrubom. Naviac sa jedná o základnú mzdu a reálne čísla môžu byť ešte o niečo vyššie.

Zaujímavým je aj medziročný nárast platov vyjadrený v percentách. Priemerné platy rástli medziročne o 4,8 %, pri čom si najvýraznejšie prilepšili kvalifikovaní robotníci, s nárastom priemerných platov o 6 %.

Zaujímavé je porovnanie štatistiky s cieľmi ministerstva školstva, ktoré uvádza v súvislosti s nízkymi platmi učiteľov. Tie by mali každoročne rásť o 6 %, celkovo teda o 24 % počas štyroch rokov. Fakt, že platy učiteľov rastú viac ako platy hocijakých iných pracovníkov v rámci verejného aj súkromného sektora je zjavný. Pozornosť by sa teda mala postupne presunúť na skvalitnenie výučby, lebo ďalšie protesty učiteľov v žiadnom prípade nie sú opodstatnené. Školstvo dokonca nepatrí ani medzi oblasti s najnižšími príjmami zamestnancov.

Aj napriek týmto pozitívnym faktom však treba naďalej podporovať vylepšovanie slovenskej Lorenzovej krivky a Ginniho koeficientu, keďže rozdiely v mzdách stále existujú a pri pohľade na štatistiky v dolnej polovici obyvateľstva (podľa príjmu) sa žiadajú ďalšie opatrenia, pravdepodobne v rámci štrukturálnej politiky a politiky zamestnanosti.

OĽaNO si uvedomuje, že musí variť z vody

26.07.2017

OĽaNO je hnutím s jedinečným postavením v rámci politického spektra. Je to snáď jediný politický subjekt bez akéhokoľvek odborného zázemia. Z tohto hľadiska im vlastne konkuruje už len viac »

Chudáci a zúfalci na sociálnych sieťach

14.07.2017

Dovolil som si požičať toto pomenovanie, ktoré zaznelo z úst premiéra v nedávno uverejnenom videu. O tom, že kto konkrétne nič neberie s nadhľadom, by sa dalo aj v tomto prípade naozaj polemizovať. viac »

Denník SME lobuje za sponzorov Globsecu

04.07.2017

Po prečítaní jedného z minulotýždňových vydaní denníka SME podľa mojej mienky existuje celkom jasné podozrenie, že tento denník nenápadne podsúva chcený výsledok obstarávaní v rezorte viac »

Theresa Mayová

Brexit a možné clá Britániu prudko spomalia

27.07.2017 16:00

Britov čakajú po brexite roky prudkého spomalenia ekonomiky. Ekonomický dosah pocítia aj Európania, najmä ak sa po brexite opätovne zavedú clá na tovary.

Samsung, Q7, QLED

Samsung vykázal rekordný zisk

27.07.2017 15:20

Samsung za apríl až jún vykázal rekordný zisk. Boom v odvetví pamäťových čipov prispel k rastu čistého zisku juhokórejskej firmy na 9,7 miliardy USD.

Milan Belica

Smer rokuje pred regionálnymi voľbami o koalícii so SNS a Mostom-Híd

27.07.2017 15:05

Strana Smer nechce, aby sa v Nitre zopakoval scenár z Banskobystrického kraja.

Ľubomír Okruhlica

Okruhlica: Až 85 percent alkoholikov trpí pred začiatkom liečby depresiou

27.07.2017 14:25

Po roku od začatia liečby klesá počet ľudí s touto duševnou chorobou na 26 percent, uviedol riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

matuskonecny

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 47243x
Priemerná čítanosť článkov: 1968x

Autor blogu

Kategórie