Založ si blog

Kiskove vyznamenania – (ne)nápadné ideologické uprednostňovanie

Pokiaľ sa jedná o politický boj v parlamente, nie je dôvod na to, aby poslanci boli poslancami všetkých občanov. Inak povedané, každý poslanec zastupuje v globále svojho priemerného voliča, pri čom berie v úvahu jeho približné požiadavky. Prezident je však iný prípad. Prezident je len jeden a záujmy, preferencie, hodnoty a názory občanov Slovenska by pre neho mali byť najvyšším zákonom. Ak sa však pozrieme na jeho pôsobenie, zastupuje skôr jednu malú liberálnu skupinu svojich voličov (lebo jeho väčšinou nevolili pre západniarske hodnoty, ale z protestu voči Ficovi).

Poslednou výraznejšou záležitosťou je jeho pochybné odovzdávanie štátnych vyznamenaní. V žiadnom prípade nechcem spochybňovať hodnotu týchto vyznamenaní, tá je obrovská. O to smutnejší je ale fakt, že kto tieto vyznamenania odovzdáva a taktiež kto ich preberá. Nevidím najmenší dôvod, pre ktoré by sa mali štátne vyznamenania udeľovať za slniečkárstvo, liberalizmus, rusofóbiu, vernosť USA, islamizmus a podobne. Tieto hodnoty neobohacujú strednú a východnú Európu, práve naopak – ohrozujú ju.

Ja osobne nemám problém s voľbou väčšiny. Kiska je právoplatne zvoleným prezidentom, aj keď trvám na tom, že nebol zvolený Andrej Kiska, ale „hocikto len nie Fico“. Zvolenie však prezidentovi a médiám sústredeným okolo neho nedáva právo na to, aby nám prešpekulovanými stratégiami vtláčali do hlavy hodnoty, ktorými sa naši súperi v medzinárodno-politickom kontexte snažia oslabiť EÚ ako celok. Pokiaľ to niekto nevidí, je asi krátkozraký, lebo problémy vznikajúce vďaka týmto hodnotám sú čoraz závažnejšie a alarmujúcejšie.

Nie, naozaj sa mi nepáči, ak dostane štátne vyznamenanie organizátor Pohody. Pohoda sama o sebe je dobrým zážitkom, celkom pekne reprezentujúcim našu krajinu. To čo sa však prezentuje na debatách v niektorých stanoch, je čisto výplod snahy o ovplyvňovanie masy prostredníctvom zábavy. Sú to vlastne staré taktiky s cieľom manipulovať, ktoré sú liberálnou demokraciou odmietané – toto odmietnutie je však zdá sa len fráza, veď papier znesie všetko.

Na záver by som pridal menší komentár k vyjadreniu odborníka na etiketu Ladislava Špačeka, ktorý skritizoval premiéra a predsedu parlamentu za to, že neboli prítomní na recepcii po tomto odovzdávaní. V prvom rade netreba ignorovať fakt, že Ladislav Špaček je z čisto prozápadných kruhov a teda je jednoznačne v jeho záujme hovoriť v prospech Kisku. Už len to, že je to bývalý poradca Václava Havla, hovorí za všetko. Pokiaľ sa však jedná o nedostatok taktu k vyznamenaným, na ktorý upozornil práve Špaček, je na mieste otázka, že koľko taktu k ústavným činiteľom v sebe nosia jednotliví hostia v stanoch na Pohode, ktorých jediným cieľom je často hádzanie špiny. Na zamyslenie, čo myslíte?

OĽaNO si uvedomuje, že musí variť z vody

26.07.2017

OĽaNO je hnutím s jedinečným postavením v rámci politického spektra. Je to snáď jediný politický subjekt bez akéhokoľvek odborného zázemia. Z tohto hľadiska im vlastne konkuruje už len viac »

Chudáci a zúfalci na sociálnych sieťach

14.07.2017

Dovolil som si požičať toto pomenovanie, ktoré zaznelo z úst premiéra v nedávno uverejnenom videu. O tom, že kto konkrétne nič neberie s nadhľadom, by sa dalo aj v tomto prípade naozaj polemizovať. viac »

Denník SME lobuje za sponzorov Globsecu

04.07.2017

Po prečítaní jedného z minulotýždňových vydaní denníka SME podľa mojej mienky existuje celkom jasné podozrenie, že tento denník nenápadne podsúva chcený výsledok obstarávaní v rezorte viac »

Theresa Mayová

Brexit a možné clá Britániu prudko spomalia

27.07.2017 16:00

Britov čakajú po brexite roky prudkého spomalenia ekonomiky. Ekonomický dosah pocítia aj Európania, najmä ak sa po brexite opätovne zavedú clá na tovary.

Samsung, Q7, QLED

Samsung vykázal rekordný zisk

27.07.2017 15:20

Samsung za apríl až jún vykázal rekordný zisk. Boom v odvetví pamäťových čipov prispel k rastu čistého zisku juhokórejskej firmy na 9,7 miliardy USD.

Milan Belica

Smer rokuje pred regionálnymi voľbami o koalícii so SNS a Mostom-Híd

27.07.2017 15:05

Strana Smer nechce, aby sa v Nitre zopakoval scenár z Banskobystrického kraja.

Ľubomír Okruhlica

Okruhlica: Až 85 percent alkoholikov trpí pred začiatkom liečby depresiou

27.07.2017 14:25

Po roku od začatia liečby klesá počet ľudí s touto duševnou chorobou na 26 percent, uviedol riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

matuskonecny

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 47244x
Priemerná čítanosť článkov: 1969x

Autor blogu

Kategórie